Ar Kaljanas Kenkia Sveikatai?

Rūkyti kaljaną gali atrodyti spalvinga ir egzotiška, visgi, tai yra labiau žalinga pramoga. Kaljano rūkymas gali tapti toks pat priklausomas, kaip ir cigaretės rūkymas, o gal ir kenksmingesnis. Tačiau tai nė kiek nesutrukdė, kad kaljanas tapo toks populiarus tarp studentų. Kaljanai yra vandens pypkės, primenančios lieknas metalines vazas. Medžio anglis naudojama saldžiam, lipniam tabakui šildyti, gaminant dūmus, kurie filtruojami per atvėsusį vandenį. Dūmai įkvepiami per lanksčią žarną, kurią perduoda vienas vartotojas kitam.

Priežastys, kodėl kaljanas kenkia sveikatai:

Pasidalijimo rizika sveikatai:

Jaunimą gali traukti socialinis kaljano rūkymo pobūdis ir skoniai – nuo kapučino iki arbūzo. Tačiau kaljano rūkaliai gali dalintis ne tik tabako dūmais, bet ir įvairiomis bakterijomis, virusais ir ligomis. Dalijantis kaljanu kyla įvairi rizika perduoti peršalimo, streptokokų, o dabar dar ir potencialiai COVID-19 virusą. Šią riziką didina dalijimasis kaljanu, buvimas arti vienas kito ir kosėjimas vienas ant kito veido. Tuberkulioze galima užsikrėsti, kai kaljano rūkaliai kosėja vienas ant kito veido, o šiandien mes labiau nerimaujame dėl COVID-19 plitimo. Be įprastų rūkymo kancerogenų, kvapiosios medžiagos dažnai yra aliejaus pagrindu, o aliejus kenkia mažiems kvėpavimo takams plaučiuose. Šildymo elementai taip pat gali išskirti sunkiųjų metalų jonus, kurie taip pat gali padaryti žalos. Kaljano rūkymas gali sumažinti jūsų plaučių imunitetą ir potencialiai padidinti koronaviruso riziką.

Kaljanas yra toksiškesnis nei cigaretės:

Be infekcijos rizikos, kaljano dūmuose yra tų pačių vėžį sukeliančių cheminių medžiagų, kaip cigaruose ir cigaretėse. Kaljano rūkaliai taip pat įkvepia anglies monoksido, sunkiųjų metalų ir kitų toksiškų junginių, kuriuos išskiria degančios medžio anglys. Rūkymas grupėje, ypač kaljanų kavinėse, sukuria daug pasyvių dūmų, todėl kaljanas nėra saugi alternatyva rūkyti cigaretes. Įprasta vienos valandos kaljano rūkymo sesija apima 100 – 200 kartų didesnį dūmų įkvėpimą nei rūkant vieną cigaretę. Be to, kaljanų tabako sultys dirgina burnos gleivinę ir padidina burnos vėžio ir dantenų ligų riziką.

Poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai:

Kaljano rūkaliai paprastai rūko ilgiau ir dažniau, todėl daugiau ir giliau įkvepia nei rūkantys cigaretes. Jie sugeria daugiau nikotino didesnėse koncentracijose dėl dūmų aušinimo būdo. Be to, buvo įrodyta, kad gausus kaljanų rūkymas buvo susijęs su išemine širdies liga, širdies nepakankamumu ir vainikinių arterijų liga. Žalingas kaljano rūkymas prasideda nuo dantų ligų ir baigiasi širdies ir kraujagyslių problemomis. O ką jau kalbėti apie priklausomybės rizikas.