Kaip Bendrauti Su Narcizu?

Narcizas – tai yra asmuo, turintis narcisistinį asmenybės sutrikimą, kuris pasireiškia visišku didybės, susižavėjimo poreikio ir empatijos stokos modeliu. Šis sutrikimas gali prasidėti ankstyvoje pilnametystėje ir pasireikšti įvairiuose kontekstuose. Būtina suprasti, kad žmonės, kurie turi narcisistinį asmenybės sutrikimą, pasaulį suvokia per objektyvą, kuris yra pernelyg įtrauktas į save. Dėl šios priežasties tokie žmonės trokšta daug dėmesio bei pagyrimų ir paprastai turi menką gebėjimą parodyti empatiją. Tokiu atveju susiformuoja įtempti santykiai su draugais bei šeima dėl jų kontroliuojančio ir manipuliuojančio pobūdžio. Dėl šių veiksnių beveik visi šį asmenybės sutrikimą turintys žmonės būna prislėgti arba nelaimingi dėl dėmesio ir pagyrimų trūkumo. Taigi, išsiaiškinkime, ko reikia tikėtis

Ko tikėtis kalbant su narcizu?

Jei norite kalbėtis su žmogumi, kuris turi narcisistinį asmenybės sutrikimą, tada deja, bet dvipusis dialogas yra mažai tikėtinas. Jei turite draugą, bendradarbį, viršininką, sutuoktinį ar partnerį, kuris yra narcizas, jums gali būti sunku tęsti pokalbį su tokiu žmogumi. Narcizai paprastai nori kalbėti su kitais žmonėmis tik tuo atveju, jei tai atitinka jų tikslus, pavyzdžiui:

  • Susižavėjimą jais;
  • Jų glostymą;
  • Jų pripažinimą viršesniais;
  • Padėjimą jiems pasiekti savo tikslus;
  • Kantrybę girdėti pasikartojančias istorijas;
  • Specialų elgesį, atitinkantį jų jausmus.

Narcizai bjaurisi, kad jiems nėra taikomas lengvatinis elgesys, todėl jei norite tęsti diskusiją su tokiu žmogumi, svarbu būti dėmesingam ir aiškiai parodyti, kad klausotės. Vienas iš būdų tai padaryti – dažnai perfrazuoti tai, kas jums buvo pasakyta. Kitas dalykas – su noru daryti tai, ko iš jūsų prašoma, tol, kol jaučiatės patogiai.

Kaip tiksliai kalbėti su narcizu?

Svarbu žinoti sakinio formuluotę, kad narcizas nesijaustų pažemintas, įžeistas ar kritikuojamas, kai jūs įsitraukiate į pokalbį. Atsižvelgiant į tai, dauguma dalykų, ką sakote, gali būti neatpažįstama taip, kaip norite. Vietoj to, narcizas tikisi, kad tai, ką jie sako, bus pripažinta, įvertinta, pagirta ir patvirtinta. Pradėkite bet kokią diskusiją su tokiu žmogumi komplimentu, meilikavimu ar pagyrimu, kad atkreiptumėte narcizo dėmesį. O norėdami išlaikyti jų dėmesį, klausykite jų be galo atidžiai. Tai gali būti sunku, kai narcizai kartojasi, ir vargu ar jie patys tai suvokia.

Ką reikia žinoti apie bet kokį įžeidžiantį elgesį?

Jei planuojate likti vienas su žmogumi, kuris yra narcizas, tada greičiausiai jis pakvies nepažįstamus žmones į pokalbį net nepasitaręs su jumis. Jie tai daro norėdami sulaukti dėmesio iš kitų, kurie dar negirdėjo narcizo istorijos, kuri jau galėjo jums pabosti. Tai suteikia narcizui galimybę parodyti, kokie jie yra viską išmanantys, o nepažįstami žmonės gali tai pastebėti ir juo žavėtis. Jei narcizas demonstruoja išdidų ar arogantišką elgesį ar požiūrį, nepriimkite tokio elgesio asmeniškai. Jie taip elgiasi su dauguma žmonių, net jei jie nėra provokuojami. Tiesą sakant, norėdami tęsti pokalbį, paprašykite jų daugiau pasidalyti bet kokia tema, kurią jie aptaria. Tai pritrauks jų dėmesį. Kai netyčia pažeminate narcizą, jis tikriausiai išeis iš kambario be jokio paaiškinimo. Tada jie ilgą laiką išlaikys pasyvų ar net agresyvų elgesį. Vėlgi, jei tokio elgesio nepriimsite asmeniškai, o lauksite, kol jie susitvarkys su savo mintimis, galbūt vėliau galėsite tęsti pokalbį. Iš tikrųjų pokalbis su narcizu yra vienpusė patirtis. Tik tada, kai jų ilgalaikis kalbėjimas pradeda baigtis, galite veiksmingai reaguoti ir įsitraukti į pokalbį. Niekada nesitikėkite, kad narcizas įsijaus į jūsų jausmus tokioje situacijoje. Jie gali nežinoti, kaip jaučiatės, jei bandysite paaiškinti arba, dar blogiau, jiems gali net nerūpėti.

Ką daryti, jei susitikinėjate su narcizu?

Narcizai dažnai yra charizmatiški, žavūs, daug išmanantys ir atkakliai siekiantys jūsų dėl jūsų empatijos. Jei iš tiesų esate empatiškas, dėkingas partneris, kuris dažnai save žemina, tada greičiausiai būsite lengvas taikinys narcizui. Tokiu atveju jums gali netgi patikti būti priklausomo žmogaus, kuris dažniausiai traukia narcizus, paveikslas. Jei kalbėdami narcizui sukursite tokį įspūdį, jūsų santykiai gali išlikti stabilūs. Tik tada, kai narcizas pajunta pokalbio pasikeitimą pagal jūsų interesus, norus, ambicijas ir emocijas, pokalbis greičiausiai staiga baigsis. Paprastai tai atsitinka, kai pradedate tenkinti ir savo, ne tik narcizo, poreikius. Narcizas jaučiasi išskirtinai turintis teisę į jūsų priklausomybę. Galite bijoti jį palikti, jei nesugrąžinsite narcizo į savo gyvenimo centrą. Empatiškam žmogui būdinga kaltinti save, kai negali be galo ilgai kalbėti su narcizu. Jūsų nesėkmės gali sukelti narcisistinį įniršį, kuris, jūsų manymu, yra tik jūsų kaltė, tačiau taip nėra. Svarbu suprasti, kad turite reikalų su narcizu, tad geriausia nustatyti ribas ir tokiu būdu apsisaugoti nuo nereikalingos kaltės ar įskaudinimo jausmų.

Nesileiskite manipuliuojami:

Kitas pagrindinis narcisistinį asmenybės sutrikimą turinčių žmonių bruožas yra tai, kad jie manipuliuoja kitais. Kalbant apie tokius žmones, jų asmenybės elementas dažniausiai yra žalingiausias. Narcisistinis manipuliacinis bendravimas dažniausiai būna dviejų formų: manipuliavimas su teigiamu pastiprinimu ir manipuliavimas su neigiamu pastiprinimu. Teigiamo pastiprinimo veiksniai dažnai yra glostymas ir pažadai, kurių jie nenori vykdyti. Neigiamas pastiprinimas dažnai yra sunkesnis, kai siekiama kaltę perkelti kitam asmeniui. Gali būti, kad teks susidurti ir su įvairia kritika ir bandymu sugėdinti. Jie bus linkę jus apgauti ir įvairiai teisintis dėl melagingų pažadų ir nesąžiningumo. Dažnai narcizai vaidina auką ir privilioja kitus žmones, kad jie pripažintų kaltę. Jie yra priešiški ir ras būdą piktnaudžiauti kitais žmonėmis arba jais pasinaudoti, todėl turėtumėte būti atsargus. Jei jie įgyja bet kokį svertą prieš kitą asmenį, jie ras būdą, kaip įbauginti arba priversti tą asmenį gauti tai, ko nori. Trumpai tariant, narcisistinės asmenybės savybių suvokimas yra svarbi dalis norint suprasti, kaip su jais bendrauti.