Kaip Rūkymas Kenkia Žmogaus Sveikatai?

Rūkymas gali turėti daug neigiamų pasekmių organizmui, o kai kurios iš jų gali sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų. Rūkymas daro įtaką kvėpavimo, širdies ir kraujotakos, virškinimo, centrinei nervų ir reprodukcinei sistemai, be to, odai, plaukams ir akims. Rūkymas sukelia ligas, susijusias su beveik visais kūno organais.

Kokia yra rūkymo rizika sveikatai?

Rūkymas yra viena didžiausių mirties ir ligų priežasčių, todėl daug žmonių kenčia nuo varginančių su rūkymu susijusių ligų. Rūkymas padidina riziką susirgti daugiau nei 50 rimtų sveikatos būklių. Kai kurios gali būti mirtinos, o kitos gali sukelti negrįžtamą ilgalaikę žalą jūsų sveikatai. Galima susirgti, ne tik jei pats rūkote, bet ir jei aplinkiniai rūko. Rūkymas sukelia maždaug 7 iš 10 plaučių vėžio atvejų. Tai sukelia vėžį daugelyje kitų kūno dalių, įskaitant: burną, gerklę, šlapimo pūslę, žarnyną, gimdos kaklelį, inkstus, kepenis, skrandį ir kasą. Rūkymas kenkia jūsų širdžiai ir kraujotakai bei plaučiams.

Rūkymas kenkia plaučių sveikatai, nes žmogus įkvepia ne tik nikotino, bet ir įvairių papildomų cheminių medžiagų. Cigarečių rūkymas yra atsakingas už didelį plaučių vėžio išsivystymo rizikos padidėjimą. Ši rizika yra 25 kartus didesnė vyrams ir 25,7 karto didesnė moterims. Maždaug 9 iš 10 mirčių nuo plaučių vėžio yra susijusios su rūkymu. Rūkymas taip pat gali pabloginti ir pailginti kvėpavimo takų ligų, tokių kaip astma, ar kvėpavimo takų infekcijų – peršalimo, simptomus.

Vyrams rūkymas gali sukelti impotenciją, nes riboja varpos aprūpinimą krauju. Tai taip pat gali sumažinti tiek vyrų, tiek moterų vaisingumą. Jei rūkote nėščia, rizikuojate būsimo kūdikio ir savo sveikata. Rūkymas nėštumo metu padidina tokių rimtų komplikacijų riziką kaip: persileidimas, ankstyvas gimdymas ar mažo svorio kūdikis.

Rūkymas gali susilpninti žmogaus imuninę sistemą, todėl jis tampa jautresnis ligoms. Rūkant cigaretes gali kilti akių problemų, įskaitant didesnę kataraktos ir su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos riziką. Kitos regėjimo problemos, susijusios su rūkymu, yra šios: sausos akys ir glaukoma. Rūkantys žmonės turi dvigubą riziką susirgti dantenų ligomis. Rūkymas taip pat gali nudažyti dantis geltonai arba rudai.

Pasyvaus rūkymo rizika sveikatai:

Pasyvaus rūkymo dūmai sklinda iš degančios cigaretės ir dūmų, kuriuos rūkantysis iškvepia. Įkvėpus pasyvių dūmų, dar vadinamų pasyviu rūkymu, padidėja rizika susirgti tokiomis pačiomis sveikatos problemomis kaip ir rūkalių. Pavyzdžiui, jei niekada nerūkėte, bet turite rūkantį sutuoktinį, jūsų rizika susirgti plaučių vėžiu padidėja maždaug ketvirtadaliu. Kūdikiai ir vaikai yra ypač jautrūs pasyvaus rūkymo poveikiui. Vaikui, kuris yra veikiamas pasyvių dūmų, padidėja krūtinės infekcijos, meningito, nuolatinio kosulio rizika ir, jei serga astma, simptomai pablogės.